BEYYAYLA-FORM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SÜREZDEKİ KAVAK HİKAYESİ

SÜREZDEKİ KAVAK HİKAYESİ Empty SÜREZDEKİ KAVAK HİKAYESİ

Mesaj  onur Salı Ocak 06, 2009 5:12 am

Halamın oğlu sana o hikaye öyle değil diyorum. Baştan sona yanlış bilgilendirmişler seni Laughing . İlk önce olay kurtuluş savaşı yıllarından daha önceye dayanıyor. Ayrıca sadece sabah namazlarında değil.
Bildiğim kadarıyla olayı şöyle anlatayım. Sürezde Kocasını ve çocuklarını sürekli savaşlarda kaybetmiş olan, kimi kimsesi olmayan mübarek bir nine yaşarmış. Kadın tarlasına ya da bostanına çalışmaya gidip gelirken çeşmeden abdest alır, Kavak ağacının altında namazını kılarmış. Her namaz kıldığında Kavağında onla beraber secdeye gittiğini görmüş. Daha sonra bu olayı köyde konu-komşuya söylemiş. Kimse inanmamış. Yaşlı kadın da ben size bunu ispatlayacağım diyerek kavak ağacının yanına varmış. Namaz kılmaya başlamış. Secdeye eğildiği zaman kavak ağacıda secedeye kapanmış. O sırada bu yaşlı kadın başındaki kırmızı yazmayı kavağın en tepesine denk gelen dallarına bağlamış. Daha sonra köylüleri çağırmış ve benim bu yaşta kavağın en tepesine çıkıp bu yazmayı bağlamam olanaksız, ama orda duran kırmızı yazma bu kavağın namaz kıldığının ispatıdır demiş. Bazıları buna inanırken bazıları yine de inanmamış...

Olay hatırladığım kadarıyla böyleydi. ama kesin emin olacağım kaynaktan olayı net şekilde dinleyince tekrar düzeltme yapabilirim. Saygılar

onur