BEYYAYLA-FORM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AHMET TÜRKER

AHMET TÜRKER Empty AHMET TÜRKER

Mesaj  ahmet_turker C.tesi Şub. 21, 2009 1:05 am

ORDA BİR KÖY VAR

Orda bir köy var benim köyüm. Biz onu Sürez bilirdik. Şimdi beyyayla olmuş. Çeşmelerinden hötür hötür sular akardı, hele yukarı çeşme. Sahi neydi o asırlık kavak ağacı yerinde duruyormu acaba. Öz içi, yeşilin her rengini içinde barındırırdı. Geceleri değirmen ark’ının su sesine ibibik kuşunun sesi karışırdı. Üzüm bağları vardı, bereketliydi, yerdik , satardık, kuruturduk, tatlı kaynatırdık hatta kışa saklardık .
Bir tarafında kadıoğlu deresi, söğütce , bağlar deresi, zevle, gökçukur derelerinden su akardı. İnek güder iken suya girerdik. Öbür yakada killik, kanlıçayır, yorazpınarı, balip deresi, aktepe koyunlar yayılırdı kırlarında o köy benim köyüm.
Günyüzü, gecek , atlas , yörme, kavacık, bedil , ayvalı çepe çevre sarmıştı sarmaşık misali. İçinde geniş sülaler yaşardı. Hacı Mehmetler , Kavlaklar ,, Tekkeşinler, Kara Aliler, Mehmet Hocalar, Cımbalalar, Tabiler, Setterler, Terkenliler, Arnavutlar, Halil Hocalar.
Düğünleri bir başkaydı, delikanlı odasına bizi koymazlardı, Macagıc, Muhittin Amcanın Kahvesi hala burnumda kokuyor. Köy odası Bayram ve Kandil günleri Acılır yemek ve muhabbet sofraları kurulurdu. Hayrat dut köyün tam ortasında Yıllara meydan okurcasına ayakta, yerli yabancı bütün müşterilerini cömertçe ağırlardı. Köy gençleri aksamları onun altında toplanır sohbet ederdik. Köyün koyunları onun altında toplanır oradan yayılıma giderdi. O köy benim Köyüm,
Bende O köydenim.
Adım Ahmet TÜRKER. Kısaca Karahocanın Ahmet . 15 Ağustos 1973 yılından bu yana Almanyanın Köln şehrinde yaşamaktayım. Bütün sürezlileri Saygı ve sevgilerimle Selamlarım.

AHMET TÜRKER

ahmet_turker

- Similar topics